Wino na ślub, wesele
i imprezy okolicznościowe

Wesele i ślub wymagają szczególnej oprawy i coraz częściej jej elementem jest dobre wino, które można kupić na ślub, żeby podjąć gości jeszcze piękniej i lepiej. Oczywiście podobnie można postąpić i w przypadku innych specjalnych okazji – dobór wina na każdą z nich będzie dość trudny, ale wiemy, jak się z tym uporać.

Goście na weselu często są częstowani białym winem musującym jedynie przy wejściu do sali. Niestety często jest to raczej średnio smaczny trunek, który podaje się też bez konkretnego celu. Wino białe, lekkie i dość słodkie będzie świetnym pomysłem do wielu dań, które zostaną podane gościom. Może być musujące, ale wcale nie musi. Prosecco oczywiście ma swoje miejsce, ale jeśli butelki mają trafić na stół, to raczej będzie chodziło o lekkie wina słodkie, rzadziej półwytrawne czy wytrawne.

Wino na ślub wesele i inne imprezy okolicznościowe
Wino na ślub i wesele

Wina na ślub i wesela

Menu winne na weselu warto przemyśleć pod kątem tego, jakie dania będą im towarzyszyły, natomiast jeśli poza ubogaceniem potraw, wina mają też stać się samodzielną atrakcją, najrozsądniej będzie zorganizować na sali wine bar. Robimy to w naszej działalności dość regularnie i zbieramy pozytywne opinie – zawsze mamy odpowiednie ilości różnych win, a na miejscu oczywiście każdemu możemy polecić czerwone, białe, różowe wina o różnych smakach. Jako organizator uroczystości, ty decydujesz, ile butelek jakiego trunku powinniśmy zabrać, ale zawsze podpowiemy, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i typ win z naszej oferty.

Wina na wesele nie muszą być wyjątkowe w tym sensie, że niekoniecznie najlepsze będzie wino musujące albo najdroższe białe wino. Wino na weselu jest tylko dodatkiem i powinno być przyjemne, dopasowane do menu i – ogólnie rzecz biorąc – na miejscu. Butelki wina naprawdę szybko zostaną opróżnione przez gości, jeśli będzie to coś, co trafi w ich gust.

Wina na urodziny i imieniny

Wina na urodziny i imieniny to często zestawy 3-4 butelek, które można wybrać dość dowolnie. Kluczem może być albo rodzaj wina i jego typ, albo charakter innych podawanych trunków czy deserów. Od menu weselnego to urodzinowe będzie się różniło w sposób zasadniczy, natomiast goście cały czas będą oczekiwali, że smak ich zaskoczy.

Warto podać na przykład wina półsłodkie lub półwytrawne: czerwone Alazani Valley lub Fiordivino Rosso. Wznieść nimi toast może każdy, ponieważ są one dość łatwe w odbiorze, nie wymagają wyrobionego podniebienia, brak im szczególnej złożoności, co jednak nie oznacza, że stają się płaskie czy nudne. To po prostu wina dla odbiorców mniej wprawionych.

Wina na chrzest i przyjęcia komunijne

Przyjęło się, że chrzest i przyjęcia komunijne wymagają raczej wina białego, a czerwonego przede wszystkim jeśli ma ono najlepiej pasować do konkretnych dań. Wszystko dlatego, że w największym zakresie wykorzystywane są przy tych okazjach typowo deserowe wina: lekko musujące lub bez bąbelków, ale słodsze i nieco prostsze w odbiorze.

Dobrym pomysłem będzie wybrać parę butelek różnych win – jedno białe, jedno czerwone, jedno wytrawne, jedno półwytrawne, jedno słodkie. Dobrze by też było zdobyć informacje co do tego, jakie wino będzie najlepiej pasowało do menu i zasugerować się przy tym także charakterem gości: czy goście sami chętnie sięgają po wina, czy raczej znają smak win na wesele, ale niekoniecznie bardziej skomplikowane propozycje. Jeśli chodzi o wina czerwone, dobrą propozycją jest na przykład izraelska Zmora – ciekawe wino dla średnio wprawnych gości, a białe może być Gia Moscato – też ciekawe, bardzo dopracowane i wyraźnie słodkie.

Wina na imprezy firmowe

Na imprezy firmowe często trafiają wina półsłodkie i wytrawne – pierwsze dlatego, że dla gości są łatwe do rozpoznania i przyjemne, a drugie często w mniejszej ilości i głównie po to, żeby podnieść prestiż imprezy. Warto jednak pamiętać, że lekkie wina pojawiają się wszędzie: na urodzinach, a nawet na weselu, więc kwestia prestiżu w ogóle nie powinna być brana pod uwagę – średnio odpowiada ona rzeczywistym charakterystykom trunków, a bardziej stanowi lekkie wypaczenie idei degustacji wina.

Niestety równie często najważniejszym kryterium są w takich przypadkach ceny wina: ma być dobre i tanie. To co prawda wykonalne, ale przyjęcie takich założeń, zanim odwiedzi się sklep z winem, jest dość odważne i równie szkodliwe. Warto na imprezy dla firm wybrać wina nietypowe, charakterystyczne, a jednocześnie w miarę łatwe w odbiorze, chyba że wiadomo, że przyjdą sami smakosze. Warto pomyśleć na przykład nad takimi butelkami jak azerski Chinar albo wytrawne niebieskie wino Brut Nature.

Wino na imprezy okolicznościowe

Wina na imprezy okolicznościowe

Wiemy, że sprawa nie jest łatwa: wybór wina na imprezy okolicznościowe zawsze wymaga sporej gimnastyki – wybór smaku, koloru, ilości, zgranie tego z menu itd. Wyzwań jest sporo, dlatego bez względu na to, czy organizujesz wieczór weselny, czy imprezę firmową, czy jeszcze jakąś inną uroczystość, skontaktuj się z nami, a będziemy w stanie ci pomóc.

Zadzwoń albo wyślij maila. Umówimy się na niezobowiązujące spotkanie, ustalimy szczegóły dostawy wina albo wystawienia wine baru – to wszystko masz w zasięgu ręki, a my z olbrzymią przyjemnością dodamy smaku na twojej imprezie. Możesz wybrać dowolne wina z naszej oferty albo zdać się na nas: poprosimy o parę detali dotyczących gości i zaproponujemy najlepsze zestawy.

Strona główna
Konto
Koszyk
Szukaj