Wina francuskie

Wina francuskie

Wina francuskie – mówisz wino, myślisz Francja. To właśnie Francja jest według wielu znawców krajem, który powinien budzić najsilniejsze skojarzenia z dobrymi winami. Musisz jednak pamiętać, że ten kraj został dosłownie poszatkowany na regiony, z których każdemu można poświęcić oddzielne opracowanie i mówienie o winie francuskim jako ogóle, jest naprawdę dopiero początkiem przygody. Ale mimo wszystko uważamy, że jeśli interesuje cię klasyka winiarskich osiągnięć, to właśnie od Francji powinieneś zacząć.

Wyświetlanie 1–9 z 36 wyników

Winiarstwo we Francji jest sztuką

Francuzi olbrzymią wagę przykładają do klasyfikacji swoich win i szczegółowego opisywania terrioru, czyli wszystkich warunków, które sprawiają, że smakują one tak, a nie inaczej. Czy to ma jednak aż tak duże znaczenie dla konsumentów? Czasem tak, a czasem nie. Kierując się wyłącznie etykietą, często łatwo przeoczyć prawdziwe perełki. Musisz bowiem wiedzieć, że nawet wina przypisywane we Francji do niższych klas, produkowane są niemal z nabożną czcią, nawet jeśli produkcja odbywa się w skali przemysłowej. I stąd bierze się bodaj największa zaleta win francuskich: powtarzalność. Możesz kupić ten sam gatunek z różnych partii, serii i lat, ale ścisła kontrola jest gwarancją absolutnie niezmiennego składu.

Przy okazji takie uporządkowanie sprawia, że przygodę z winami bardzo łatwo jest zacząć właśnie od win francuskich: o każdym dowiesz się wszystkiego i możesz świadomie wykształcać swoje podniebienie, próbując tych trunków, których charakterystyka pokrywa się z twoimi upodobaniami. Wybór win francuskich jest ogromny i naprawdę łatwo tu znaleźć dobre wino w niezłej cenie.

Nie tylko degustacja: wina do poznawania

Wina francuskie ze względu na swoją renomę są wyjątkowe. Owszem – być może w czasie swojej winiarskiej podróży odkryjesz takie, które będą smaczniejsze, ale to właśnie na winach francuskich najłatwiej można się wdrożyć do degustacji win. Nie chodzi bowiem już tylko o samą konstrukcję czy bukiet, ale też o charakter, który zależy od wielu innych czynników, w tym choćby miejsca rozlewania czy sposobu, w jaki przeprowadzana jest winifikacja. We Francji nawet wina stołowe – a więc te, których nikt nie stawia na piedestale – mają całą historię. Łatwo możesz nauczyć się związku między szczepem a bukietem.

Dlaczego powinieneś kupić wina francuskie?

Na to pytanie mogą być dwie odpowiedzi. Po pierwsze, jeśli szukasz wina wyjątkowego, pięknie zbudowanego, takiego, które opowiada pewną historię i którego charakter jest nie do podrobienia, to właśnie na półce z winami Francuskimi znajdziesz często idealne propozycje. Mnóstwo francuskich win stało się z czasem wzorem, na którym także w innych zakątkach świata starano się budować wyborne trunki.

Z drugiej strony, jeśli dopiero uczysz się win, to francuskie dają najpełniejszy przegląd możliwości. Wiele z nich przy tym – wbrew obiegowej opinii – pozostaje stosunkowo tanich, co przecież też pozwala łatwiej wejść w ten fascynujący świat. Poza tym ścisła kontrola jakości sprawia, że nawet wina z niższej półki trzymają naprawdę wysoki poziom i obiektywnie mogą być znakomite.