Wina francuskie

Wina francuskie – mówisz wino, myślisz Francja. To właśnie Francja jest według wielu znawców krajem, który powinien budzić najsilniejsze skojarzenia z dobrymi winami. Musisz jednak pamiętać, że ten kraj został dosłownie poszatkowany na regiony, z których każdemu można poświęcić oddzielne opracowanie i mówienie o winie francuskim jako ogóle, jest naprawdę dopiero początkiem przygody. Ale mimo wszystko uważamy, że jeśli interesuje cię klasyka winiarskich osiągnięć, to właśnie od Francji powinieneś zacząć.

Sortuj wina wg Regionu Francji

 

Wyświetlanie 1–6 z 61 wyników

Winiarstwo we Francji jest sztuką

Francuzi olbrzymią wagę przykładają do klasyfikacji swoich win i szczegółowego opisywania terrioru, czyli wszystkich warunków, które sprawiają, że smakują one tak, a nie inaczej. Czy to ma jednak aż tak duże znaczenie dla konsumentów? Czasem tak, a czasem nie. Kierując się wyłącznie etykietą, często łatwo przeoczyć prawdziwe perełki. Musisz bowiem wiedzieć, że nawet wina przypisywane we Francji do niższych klas, produkowane są niemal z nabożną czcią, nawet jeśli produkcja odbywa się w skali przemysłowej. I stąd bierze się bodaj największa zaleta win francuskich: powtarzalność. Możesz kupić ten sam gatunek z różnych partii, serii i lat, ale ścisła kontrola jest gwarancją absolutnie niezmiennego składu.

Przy okazji takie uporządkowanie sprawia, że przygodę z winami bardzo łatwo jest zacząć właśnie od win francuskich: o każdym dowiesz się wszystkiego i możesz świadomie wykształcać swoje podniebienie, próbując tych trunków, których charakterystyka pokrywa się z twoimi upodobaniami. Wybór win francuskich jest ogromny i naprawdę łatwo tu znaleźć dobre wino w niezłej cenie.

Nie tylko degustacja: wina do poznawania

Wina francuskie ze względu na swoją renomę są wyjątkowe. Owszem – być może w czasie swojej winiarskiej podróży odkryjesz takie, które będą smaczniejsze, ale to właśnie na winach francuskich najłatwiej można się wdrożyć do degustacji win. Nie chodzi bowiem już tylko o samą konstrukcję czy bukiet, ale też o charakter, który zależy od wielu innych czynników, w tym choćby miejsca rozlewania czy sposobu, w jaki przeprowadzana jest winifikacja. We Francji nawet wina stołowe – a więc te, których nikt nie stawia na piedestale – mają całą historię. Łatwo możesz nauczyć się związku między szczepem a bukietem.

Dlaczego powinieneś kupić wina francuskie?

Na to pytanie mogą być dwie odpowiedzi. Po pierwsze, jeśli szukasz wina wyjątkowego, pięknie zbudowanego, takiego, które opowiada pewną historię i którego charakter jest nie do podrobienia, to właśnie na półce z winami Francuskimi znajdziesz często idealne propozycje. Mnóstwo francuskich win stało się z czasem wzorem, na którym także w innych zakątkach świata starano się budować wyborne trunki.

Z drugiej strony, jeśli dopiero uczysz się win, to francuskie dają najpełniejszy przegląd możliwości. Wiele z nich przy tym – wbrew obiegowej opinii – pozostaje stosunkowo tanich, co przecież też pozwala łatwiej wejść w ten fascynujący świat. Poza tym ścisła kontrola jakości sprawia, że nawet wina z niższej półki trzymają naprawdę wysoki poziom i obiektywnie mogą być znakomite.

Strona główna
Konto
Koszyk
Szukaj